Awards and success

Aiming high and celebrating achievement

We think that recognising and celebrating success is really important here at GEMS Public School.

From our outstanding pass rates and individual student achievements to exceptional teaching from our team members, we believe in giving our students, alumni, teachers and support staff a big pat on the back when they achieve something great. It's how we show the world what we can do and encourage our students and educators to reach even higher.

From the University of Delhi here on our doorstep, to OxfordCambridge and Yale, alumni from GEMS schools can be found at higher education facilities across the globe. In the last four years, our alumni have gone on to attend more than 600 universities in 41 countries.

We've been thrilled to keep track of the educational journeys of our alumni and excited to watch many of our graduates go on to attend a huge list of highly respected academic institutions including:

Find below the List of Students who got different Awards in different category:

Sl. No. Name of the Student Award Year
1 G Phanindra Kumar - Class VIII 1st prize  - 1000 mts Skating 2017
2 Sanskriti - Class VIII 1st Place - Long Jump 2017
3 G Bala Manikanta Sai - Class IX 1st prize   - 500  mts Skating 2017
4 G Phanindra Kumar - Class VIII 2nd prize - 500 mts Skating 2017
5 G Bala Manikanta Sai - Class IX 2nd prize   - 1000  mts Skating 2017
6 K Akhila - Class VIII 2nd place - Shortput 2017
7 K Akhila - Class VIII 2nd place - 100 mts Running 2017
8 J Pranay - Class IV 2nd Place - Lawn Tennis 2017
9 T Akhil - Class VIII 3rd prize - Shortput 2017
10 Sanskriti - Class VIII 3rd Place - 200 mts Running 2017
11  Abeda Iffath  - Class III  3rd  Place - Lawn Tennis 2017
12 Chetansri Reddy - Class VIII Participated in Amaravathi Fest- The new AP Capital design competition. Given Powerpoint Presentation and stood in 1st place among 16 schools. 2016
13 V Sujjal Reddy - Class VIII 2016
14 G Bala Manikanta Sai - Class VIII 2016
15 Tvarita - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
16 B Sai Teja Sri - Class III Gold Medal - SOF - IMO 2016
17 A Sujitha - Class III Gold Medal - SOF - IMO 2016
18 T Gnaneswar Balaji - Class IV Gold Medal - SOF - IMO 2016
19 P Shanyu Tej - Class IV Gold Medal - SOF - IMO 2016
20 K Ananth Nihal - Class V Gold Medal - SOF - IMO 2016
21 M Ojaswi - Class VII Gold Medal - SOF - IMO 2016
22 Chethan Shree Reddy - Class VIII Merit Certificate - SOF-NSO 2016
23 Guna Sekhar Reddy - Class V Merit Certificate - SOF-NSO 2016
24 P John Kenny - Class IV Merit Certificate - SOF-NSO 2016
25 Ananya Bharati - Class IV Merit Certificate - SOF-NSO 2016
26 Yella Poojitha - Class IV Merit Certificate - SOF-NSO 2016
27 Sk Samina Ahamad - Class IV Merit Certificate - SOF-NSO 2016
28 A Gavin - Class VII Merit Certificate - SOF-IMO 2016
29 B Sai Teja Sree  - Class III Merit Certificate - SOF-IMO 2016
30 G Ram Teja - Class IV Merit Certificate - SOF-IMO 2016
31 Aira Shetty - Class V Merit Certificate - SOF-IMO 2016
32 Shanmukha Sai - Class I Gold Medal - SOF - NSO 2016
33 Abeda Iffath - Class II Gold Medal - SOF - NSO 2016
34 Vedansh Singh - Class III Gold Medal - SOF - NSO 2016
35 John Kenny - Class IV Gold Medal - SOF - NSO 2016
36 P Shanyu Tej - Class IV Gold Medal - SOF - NSO 2016
37 Ananya Bharathi - Class V Gold Medal - SOF - NSO 2016
38 Samina Ahamad - Class V Gold Medal - SOF - NSO 2016
39 Guna Sekhar Reddy - Class V Gold Medal - SOF - NSO 2016
40 S Ashley - Class V Gold Medal - SOF - NSO 2016
41 Ananth Nihal - Class V Gold Medal - SOF - NSO 2016
42 P Pranith Reddy - Class VI Gold Medal - SOF - NSO 2016
43 A Gavin - Class VII Gold Medal - SOF - NSO 2016
44 A Manorama - Class VII Gold Medal - SOF - NSO 2016
45 M Tejaswini - Class VII Gold Medal - SOF - NSO 2016
46 P Chetan Shree Reddy - Class VIII Gold Medal - SOF - NSO 2016
47 R Prasunnambika - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
48 Tvarita - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
49 Satwika - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
50 Shanmukha Sai - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
51 E Haritha Sree - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
52 Naga Jahnavi  - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
53 A Syama Lahari - Class I Gold Medal - SOF - IMO 2016
54 Sri Akshitha Reddy - Class I Silver Medal - SOF - IMO 2016
55 Perike Harini -  Class I Bronze Medal - SOF - IMO 2016
56 Kothavari Vishnu - Class I Bronze Medal - SOF - IMO 2016
57 Abhigyan - Class II Gold Medal - SOF - IMO 2016
58 Ankith Kumar - Class II Gold Medal - SOF - IMO 2016
59 Yashika Chowdary - Class II Silver Medal - SOF - IMO 2016
60 Siri Varshini - Class II Bronze Medal - SOF - IMO 2016
61 B Sai Teja Sri - Class III Gold Medal - SOF - IMO 2016
62 A Sujitha - Class III Silver Medal - SOF - IMO 2016
63 Vippala Sai Sahasra - Class III Bronze Medal - SOF - IMO 2016
64 G Ram Teja - Class IV Gold Medal - SOF - IMO 2016
65 Viswanadh - Class IV Silver Medal - SOF - IMO 2016
66 Samina Ahamad - Class V Bronze Medal - SOF - IMO 2016
67 Aira Shetty - Class V Gold Medal - SOF - IMO 2016
68 A Himaja - Class V Silver Medal - SOF - IMO 2016
69 Abdul Hameed - Class VI Bronze Medal - SOF - IMO 2016
70 P Pranith Reddy - Class VI Gold Medal - SOF - IMO 2016
71 A Gavin - Class VII Gold Medal - SOF - IMO 2016
72 Phanindra Kumar - Class VII Silver Medal - SOF - IMO 2016
73 Sanskriti Gupta - Class VII Bronze Medal - SOF - IMO 2016
74 Geetanjali - Class VIII Gold Medal - SOF - IMO 2016
75 Vedasri - Class V Blue Belt - Taekvondo 2016
76 Harshit - Class VI Green Belt - Taekvondo 2016
77 Tanai - Class V Yellow Belt - Taekvondo 2016
78 K Ananth Nihal - Class V Blue Belt - Taekvondo 2016
79 Kanishka - Class IV Green Belt - Taekvondo 2016
80 K Nitya - Class V Blue Belt - Taekvondo 2016
81 Ananya Bharathi - Class IV Yellow Belt - Taekvondo 2016
82 K Nikhil Sai - Class III Yellow Belt - Taekvondo 2016
83 G Rishi - Class I Yellow Belt - Taekvondo 2016
84 G Hasini - Class IV Yellow Belt - Taekvondo 2016
85 M Gireeshma - Class III Yellow Belt - Taekvondo 2016
86 A Gavin - Class VII Yellow Belt - Taekvondo 2016
87 R Shreshtha - Class I Yellow Belt - Taekvondo 2016
88 R Prem - Class III Green Belt - Taekvondo 2016
89 V Sujjal Reddy - Class VIII Green Belt - Taekvondo 2016
90 Maruthi Kumar - Class VII Green Belt - Taekvondo 2016
91 Vedasri - Class V High Range Book of World Record 2016
92 Vedasri - Class V Silver Medal - District Tournment 2016
93 Ananth Nihal - Class V Silver Medal - District Tournment 2016
94 S Ashley - Class V Yellow Belt - Taekvondo 2016
95 K Varshini - Class III Yellow Belt - Taekvondo 2016

Would you like to learn more about our latest results? Our team at GEMS Public School are always ready to take your questions and offer further information. Explore our school online, get in touch or come in and see us.